Słyszeliście o FOMO ? Jest to skrót z angielska, określający przypadłość – “Fear of missing out”, czyli lęk przed przeoczeniem informacji. Może to dotyczyć świeżego maila, ciekawej informacji o znajomych czy “łamiącej wiadomości” (breaking news). Skoro każdy moment spędzamy na scrollowaniu facebooka i instagrama to przecież nie możemy czegoś przeoczyć ! Ponoć spory procent (nawet do 40%) osób mających dostęp do internetu może się z tym podświadomie zmagać (źródło)

Dostęp do internetu stał się cudem, będąc jednocześnie przekleństwem. Mamy dostęp do wszystkich informacji, w każdej chwili ! No i mamy dostęp do WSZYSTKICH informacji, w każdej chwili… Jak w takim wypadku określić, które wiadomości są istotne? Przy milionie nagłówków artykułów przecież ciężko utrzymać uwagę i selekcjonować treści.

Stron informacyjnych, blogów, serwisów plotkarskich, gazet jest tak wiele, że ciężko wyobrazić sobie odwiedzanie każdej z osobna, by sprawdzić interesujące wiadomości.

Wybrałem dla Was kilka aplikacji i serwisów, które pomogą wyselekcjonować interesujące treści i serwisy, zestawiając je w jednym, łatwym do przeglądania miejscu. Czas jest najcenniejszą walutą jaką posiadamy, po co go marnować na przeglądanie kiepskich stron. Aplikacje podzieliłem na kilka grup – w zależności od metody selekcji, jaką możemy wybrać. Na samym końcu  dorzucam 2  serwisy, które moim zdaniem warto śledzić.

“Mam ulubione serwisy i chcę w jednym miejscu przeglądać najnowsze informacje z nich”

 

Feedly to najlepsza aplikacja/serwis, jaki do tej pory znalazłem do filtrowania informacji. W wyszukiwarce wstukujemy ulubiony serwis (Rzeczpospolita? Wykop? Plotek?) i dodajemy do śledzonych. Fajną opcją jest kategoryzowanie wiadomości, możemy posegregować serwisy wg interesującej nas kategorii np. Kultura, polityka, technologie itp. Itd. etc.

Na głównej stronie aplikacji dostajemy mix informacji z serwisów, które śledzimy. Z ekranu głównego bardzo sprawnie można przejść do jednego serwisu/kategorii , który w danym momencie chcemy przejrzeć – wystarczy kliknąć w boczne menu. Mętne tłumaczenie, spójrzcie lepiej na filmik poniżej, on wyjaśnia i łatwo pokazuje o co chodzi w aplikacji.
Zdecydowanie polecam.

Aplikacja na Androida TUTAJ

Aplikacja na iOS TUTAJ

„Mam ulubione blogi i chcę w jednym miejscu przeglądać najnowsze wpisy „

 

Moje ostatnie odkrycie. Jestem zafascynowany każdym usprawnieniem, jakie mogę wprowadzić w życie, a ta aplikacja/serwis baaaardzo uprościła mi czytanie i śledzenie ulubionych blogów. W zasadzie sposób działania jest analogiczny do Feedly. Szukamy ulubionych blogów i dodajemy do śledzonych – na głównej stronie dostajemy kompilację najnowszych wpisów, a w bocznym menu możemy wybrać interesujący nas blog. Cudo!
Co więcej, okazało się, że serwis w magiczny sposób sam dodaje bloga do katalogu serwisów. Odkrywając serwis z ciekawości wpisałem nazwę „Fabryka Decyzji” i zaskoczony spojrzałem, że mam już mały katalog wpisów i kilku śledzących 🙂

 

 Aplikacja na Androida TUTAJ

Aplikacja na iOS TUTAJ

 

„Nie chcę szukać konkretnych serwisów, chcę śledzić wiadomości z interesującej mnie kategorii”

 

Aplikacja w prosty sposób pozwala dodać interesujące nas kategorie i segreguje wiadomości z nich. Wartościową opcją jest możliwość zablokowania źródeł, których nie chcemy widzieć w prasówce oraz możliwość wybrania kraju o którym będą wiadomości (jest również możliwość niusów międzynarodowych).

Bardzo prosty i łatwy sposób na śledzenie informacji codziennych.

Aplikacja na Androida TUTAJ

Aplikacja na iOS TUTAJ

 

Anglojęzyczny odpowiednk Squid’a , podobny sposób działania. Można dorwać trochę większy zakres informacji ze świata.

Aplikacja na Androida TUTAJ

Aplikacja na iOS TUTAJ

Na koniec mam dla Was 2 serwisy, które osobiście śledzę, ze względu na selekcję wartościowych informacji z kategorii polityki/finansów/geopolityki.

 

InfoPiguła – blog informacyjny na facebooku.

Świetny pomysł i bardzo rzeczowa realizacja (pomimo braku strony). Masa streszczeń najważniejszych wiadomości z kraju i świata w prostych notkach co 2-3 dni. Mimo, że staram się być na bieżąco, ponad połowa każdej InfoPiguły jest dla mnie nowością, którą w jakiś sposób przeoczylem. Zdecydowanie polecam.

Link TUTAJ

 

Independent Trader – cykl “Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni”

Dlaczego polecam blog Tradera pisałem w ostatnim artykule w ramach akcji Shareweek . W cyklu „Najważniejsze wydarzenia minionych tygodni” rzeczowo analizuje wydarzenia polityczno-finansowe dając czytelnikowi zupełnie nową perspektywę, o której nie usłyszy w wiadomosciach i na głównych portalach informacyjnych.

Link TUTAJ

 

 

Jeżeli  wpis uważasz go za wartościowy i w jakiś sposób Ci się przydał, polub fanpejdż na fejsbuku i bądź na bieżąco z nowymi tekstami.

Napisane przez Bartek Jakubowski
  • natasza c

    Czasami również uważam że internet to przekleństwo. Urlop od internetu i wszystkich wiadomości bedac na wakacjach wyszedl mi tylko na dobre. O aplikacjach ktorych wspominasz nawet nie mialam pojecia..dla zainteresowanych to super zestawienie:)

  • I ten wpis mi bardzo dobrze udowadnia coś, co kiedyś napisałem – bez telefonu życie jest [tu sobie wpisz jakie] 🙂

  • Od siebie polecam jeszcze aplikację Clou. Raz, że dostaję najlepsze teksty to jest jeszcze taaaaaka ładna 🙂

  • Bardzo przydatne informacje.

  • ja mam blogi na inoreaderze zebrane 🙂

  • Dobrze wiedzieć, szkoda tylko że pamięć w telefonie nie rozszerza się z poszerzaniem swoich zainteresowań !
    Ciekawy tekst, pozdrawiam 🙂