O blogu

Dlaczego Fabryka Decyzji?

Niemal każdy nasz odruch jest osobną decyzją. O której wstać rano? Czy wyłączyć jeszcze budzik na chwilę? Wypić kawę czy herbatę? Co by tu zjeść? Złapać łyżkę prawą czy lewą ręką? Gdzie położyłem telefon? Które miejsce najpierw przeszukam?
Oprócz wyborów prostych i prozaicznych, podejmujemy przecież mnóstwo wyborów nieco bardziej skomplikowanych. Co studiować? Gdzie pracować? Jak dbać o zdrowie? Gdzie spędzić dobrze czas? Różne źródła podają, że przeciętny dorosły człowiek podejmuje około 35 000 decyzji dziennie. Podjęto nawet badanie na Uniwersytecie Cornell, których wyniki mówią, że podejmujemy około 226 decyzji tylko dotyczących tego co mamy zjeść.

Tak – 35 TYSIĘCY decyzji dziennie.

To daje nam wynik 1,74 decyzji na sekundę przez 17 godzin dziennie (no zostawmy chociaż te 7 godzin na sen). Chyba sympatyczni naukowcy trochę przesadzili… Ale nawet jeżeli wynik jest przesadzony (jak to sprawdzić…?) to pokazuje sedno problemu –  stajemy przed niewiarygodną ilością wyborów codziennie.  Tak naprawdę, przy takich osiągach każdy z nas jest chodzącą fabryką – Fabryką Decyzji.

O czym jest blog?

Ma dawać proste odpowiedzi na proste pytanie “ Jak wybierać lepiej?”.
Natłok płytkich informacji jakie przetwarzamy na co dzień, pozostawia nas z większą ilością pytań, zamiast dawać odpowiedzi. Przy powszechnym dostępie do internetu, telewizyjnych wiadomości, gazetowych rewelacji i reklamowych billboardów jesteśmy bombardowani masą sprzecznych informacji.

 

Wybór  najlepszej dla nas opcji jest jak przysłowiowe łowienie igły w stogu siana. Czy każdy musi przedrzeć się przez masę pseudo-newsów i pół-informacji, żeby dotrzeć do prawdy? W tym celu właśnie założyłem bloga, ma on poruszać sprawy związane z życiem codziennym. Ma komplikować sprawy proste i upraszczać sprawy trudne. Chcę razem z Wami odkrywać, jak podjąć kilka dobrych decyzji więcej – by pod koniec każdego dnia zasypiać ze świadomością większej kontroli nad własnym życiem. Usiądźmy i zastanówmy się, które aspekty codzienności wymagają przemyślenia i przeprojektowania.

Czy ten blog jest dla mnie?

Jeżeli szukasz prostych odpowiedzi na proste pytania, to ten blog jest dla Ciebie. Jeżeli myślisz samodzielnie i męczy Cię chaos sprzecznych informacji, szukasz wartościowych treści  to odnajdziesz się tutaj.  Blog przede wszystkim kieruje do osób, które szukają informacji o życiu codziennym, takich jak :

  • Odżywianie
  • Trening
  • Gadżety warte polecenia
  • Urządzanie przestrzeni wokół nas
  • Filozofia
  • Minimalizm
  • Porównania mniej lub bardziej popularnych produktów
  • Nietypowych poleceń (od atrakcji podróżniczych po filmy)

Chcę, żeby artykuły prowokowały do myślenia, weryfikowały ugruntowane mity i skłaniały do zmian na lepsze. Nie zgrywam eksperta, z natłoku informacji wyławiam to co najistotniejsze,  samemu się przy tym ucząc nowych rzeczy.

Miłej lektury !