Raz na jakiś czas zdarzy mi się odpalić radio. Kiedy wsiadam do samochodu i nie chce mi się kombinować z podłączaniem telefonu lub szukaniem odpowiedniej płyty to pozostawiam radyjko w tle.
Przy większości dostępnych stacji radiowych uderza mnie jedno- przerażająca ilość reklam witamin, suplementów diety i innych leków na biegunkę, których w tym czasie się nasłucham. Co stało się z radiem?


Czasami mam nawet wrażenie, że to reklamy przerywane raz na jakiś czas muzyką i wiadomościami. O tematyce audycji i jakości muzyki nie będę się rozpisywał, bo mają one trafić do przeciętnego odbiorcy, więc zazwyczaj to po prostu powtarzane popularne hity i programy o prostej tematyce – np. konkursy.
W czasach powszechnego dostępu do internetu- a co za tym idzie własnego wyboru źródeł informacji, streamingu muzyki (Spofity),  zastąpienia telewizji serwisami jak Netflix, HBO Go i YouTube pozostaje pytanie – czy istnieje sposób na zastąpienie radia spersonalizowanymi audycjami, które będą trafiały w nasze zainteresowania?

Co zamiast radia?

Coraz popularniejsze PODCASTY stały się wspaniałą alternatywą dla audycji radiowych. W uproszczeniu – są to audycje tematyczne , wypuszczane w odcinkach. Podcastami zaczęli się zajmować biznesmeni, redaktorzy, youtuberzy, sportowcy, pisarze i cała masa ludzi, którzy mieli pomysł i pasję, by nagrywać swoje audycje i dzielić się z nimi z ludźmi. Podcasty stały się po prostu kolejnym przekaźnikiem treści i informacji, trzeba dodać , że wyjątkowo wygodnym – wystarczy telefon/komputer/tablet, słuchawki na uszy i mamy dostęp do tysięcy programów tematycznych.
Przewagą podcastów jest możliwość pochłaniania ich podczas spacerów, treningów, w drodze do pracy, a nawet podczas samej pracy – sam przesłuchuję godziny kolejnych audycji, kiedy robię coś co nie wymaga kreatywnego myślenia.

Jak ich słuchać?

 

Komputer

Podcasty najszybciej i najłatwiej dostępne są przez aplikację iTunes , którą możecie ściągnąć tutaj. Nie ma konieczności rejestracji, jednak jeśli chcecie wspierać ulubionych twórców komentarzami lub głosami – warto się zarejestrować.
Wielu twórców oferuje podcasty również w formie plików mp3 do ściągnięcia ze swojej stronki , sporządzając również pisane transkrypty (gdybyśmy np. podsłyszeli coś co warto zanotować).

iOS

Domyślnie – słuchacie przez apkę “Podcasty” , która zainstalowana jest fabrycznie na Waszych Iphone’ach. Jest to jedyne źródło jakie znam, gdyż nie posiadam Iphone’a.

Android

Tutaj mamy kilka aplikacji, które nam w prosty sposób pozwalają słuchać podcastów. Poniżej wymieniam 2 przykładowe, chyba najbardziej popularne.

Podcast addict – sam używam i zachwalam. Prosty interfejs, łatwo można podcasty pobrać i słuchać bez dostępu internetu – czego chcieć więcej.

Kliknij tutaj aby pobrać

Sticher – jedna z popularniejszych apek do słuchania podcastów, sam nie używam – lepiej przemawia do mnie interfejs Podcast Addict’a.

Kliknij tutaj aby pobrać 

Od czego zacząć?

Tematów jest naprawdę multum, możecie słuchać wywiadów, lekcji historii, uczyć się języków, sprawdzać opinie o nowych filmach, poznawać biznes, dowiadywać się jak naprawić rower i wiele wiele innych. W tej serii wpisów postaram się z gąszczu różnych podcastów znaleźć, w mojej opinii najciekawsze i warte śledzenia – dla ułatwienia podzieliłem je na różne kategorie, w tym odcinku polecę Wam podcasty, które są w formie wywiadów. Pojawiają się osoby z ciekawym hobby, sportowcy, aktorzy, pisarze, politycy, inwestorzy. 

Włodek Markowicz On Air

iTunes: Kliknij tutaj

YouTube: Kliknij tutaj 

Włodka w zasadzie poznałem dopiero w solowym wydaniu i to mi wystarczyło. Nieszablonowe podejście do życia i tworzenia na Youtubie przyciągnęło setki tysięcy widzów. Jego słynny film i książka “Kropki” zostały wyznacznikiem nowej drogi, jaką obrał. Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że bardzo się ucieszyłem jak zobaczyłęm, że Włodek będzie prowadził wywiady – co więcej, ku pozytywnemu zaskoczeniu są to bite 2-3 godzinne rozmowy, w których gość może się wypowiedzieć naprawdę, bez rzucania haseł , banałów i skrótów myślowych. Bardzo fajna konwencja.

 

Nerdy nocą

iTunes: Kliknij tutaj

Stronka: Kliknij tutaj

Naprawdę świetny podcast w formie wywiadu z osobami, które mają jakieś hobby. Ja się chwyciłem najpierw rozmowy z osobą z branży produkcji gier komputerowych, a potem trafiłem na odcinek “Jak nie być bucem w internecie” o tematyce błędów logicznych i pułapek jakie zastawiają na nas rozmówcy – zmiotło mnie. Czapki z głów za fajną konwencję, luźne rozmowy  i naprawdę dawkę wielu mniej lub bardziej przydatnych ciekawostek.

 

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – Michał Szafrański

iTunes: Kliknij tutaj

Stronka: Kliknij tutaj

Jak sama nazwa wskazuje – ten podcast nie da się sklasyfikować jako poradnik tylko o finansach. Jest to wielowątkowa audycja dla każdego – pomoże Ci w kupnie mieszkania, oszczędzaniu na podróżowaniu, wyborze dobrych książek, metodach pracy i wielu wielu innych aspektach. Co ważne – w wielu odcinkach Michał zaprasza bardzo interesujących i inspirujących gości, od których można naprawdę wiele się dowiedzieć.

 

Tim Ferris Show

iTunes: Kliknij tutaj

Stronka: Kliknij tutaj

Absolutne must-hear każdego kto zaczyna przygodę z podcastami. TIm Ferris jest autorem bestsellerowego “4-godzinnego tygodnia pracy” , który zainspirował miliony ludzi do alternatywnego spojrzenia na dotychczasowe sposoby pracy. TIm do audycji zaprasza blogerów, biznesmenów, sportowców, aktorów, fotografów, projektantów, pisarzy i wiele innych osobowości angażującw rozmowy na temat życia i przepisów na codzienność, które mogą pomóc słuchaczom. Jakość audycji jest wysoka, a rozmówcy i autor mówią spokojnie i wyraźnie – więc nawet jeżeli znasz angielski na średnim poziomie – spokojnie zrozumiesz o czym mówią.

 

TED talks

iTunes: Kliknij tutaj

Stronka: Kliknij tutaj

 

TED (Technology, Environment, Design) to organizacja mająca na celu popularyzowanie wartościowych idei. Są to konferencje na których mówcy/specjaliści z danych dziedzin przedstawiają publice najno na dany temat. Jeżeli nie znasz – koniecznie sprawdź na youtubie kilka najpopularniejszych – mogą zmienić Twoje życie 🙂

 

The Minimalists

 

iTunes: Kliknij tutaj

Stronka: Kliknij tutaj

 

Całkiem przypadkowo odpaliłem ten podcast. Jako projektanta, tytuł w którym jest Minimalizm zawsze zainteresuje. Takim oto sposobem wsiąkłem na stałe pochłonięty ideą minimalizmu w życiu. Tak proste i tak genialne. Dzięki Joshua i Ryanowi poszerzycie horyzonty, spojrzycie pod innym kątem na życie i wszechobecną kulturę konsumpcyjną. Poza tym chłopaki mówią w interesujący sposób, często konfrontując się ze słuchaczami.

Miłego słuchania !

Napisane przez Bartek Jakubowski
 • Dzięki za tę listę. Ja do podcastów jeszcze się nie przekonałam, bo ciężko mi było znaleźć coś dla siebie. Przetestuję nerdy nocą, bo wydaje mi się takie w moim klimacie 🙂

  • Wybór podcastów jest już naprawdę spory na naszym podwórku, chyba, że nie straszny Ci j. angielski – znajdziesz dużo więcej propozycji anglojęzycznych i coś na pewno trafi w Twój gust 🙂

   • podejrzewam, że gdybym zaczęła intensywnie szukać to na bank 😀 problem w tym, że niby zawsze jest co robić, co czytać i tak jakoś mi do poszukiwań nie po drodze 😉

 • Mimo wszystko mam nadzieję, że radio nie umrze. Niemniej podcasty zyskują coraz większą popularność. Podobno są dobre do biegania. Tymczasem przygotowałeś fajny i pomocny wpis. Dzięki! Ted talks jest naprawdę godny polecenia 🙂

  • Myślę, że tak szybko nie umrze, wszystko kwestia lepszego dotarcia do odbiorcy i może mniej nachalnych sposobów na reklamę 🙂

 • O jeju The Minimalists to mój ulubiony podcast ever! 😀 Ja uwielbiam jeszcze podcasty Marie Forleo (to są akurat jej filmy z YT w wersji audio) oraz Garance Dore. Ale oba to bardziej babskie pozycje, może komuś się przydadzą.
  Kocham słuchać podcastów, kiedy gdzieś wychodzę, jadę komunikacją miejską albo chociażby gotuję. Fantastyczny wynalazek! 😀
  No i apka dla iOS Podcasty jest ekstra. Zawsze żałuję, kiedy jakiś ciekawy twórca ma tylko filmy na YT, a nie ma podcastów. Do tej formy jestem bardziej przekonana. 🙂

  • Sam żałuję, że za mało wykładów jest w formie podcastów – taka forma jest najwygodniejsza 🙂

   • Dokładnie, bo można coś jeszcze robić przy okazji, a filmy na YT trzeba „siedzieć i oglądać”. 😀

 • Uwielbiam Podcasty! Zazwyczaj słuchałam ich podczas spacerów czy w domu, ale jeżdżę ostatnio sporo samochodem i strasznie wkurzają mnie reklamy w radiu i ciągle ta sama muzyka. Odkąd ściągnęłam Podcast Addict na swój telefon słucham sobie podczas jazdy właśnie podcastów. Najczęściej wybieram te do nauki języka angielskiego albo dotyczące zdrowego stylu życia.

 • Sama wkręciłam się w podcasty Włodka Markowicza i nabrałam ochoty na więcej. Nie bardzo wiedziałam jednak jak się za to zabrać więc bardzo się ciesze, że trafiłam na ten tekst.

 • U mnie z głośników też często lecą podcasty – najlepszy sposób na koncentrację na pracy! W moim przypadku, bo nie dla każdego i nie dla wszystkich obowiązków ten sposób jest dobry. 🙂 Dzięki za Nerdów Nocą – nie znałam, posłucham. 🙂