Wdech… Wydech… Wdech…. Wydech… Zdrowo pooddychaj, lepiej się poczujesz… Czy aby na pewno?
Powietrze, którym oddychamy jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na nasze zdrowie. Odpowiada za nasze samopoczucie, produktywność w pracy, jakość odpoczynku, występowanie alergii, układ krążenia, dotlenienie organizmu i wiele innych. Na jakość powietrza w pracy lub na zewnątrz większego wpływu nie mamy (chyba, że ogrzewamy dom paląc w piecu kalosze). Jednak  po pracy / szkole,  prawie połowę doby spędzamy we własnym mieszkaniu odpoczywając i co najważniejsze – śpiąc. Czy istnieje prosty sposób na to, by polepszyć jakoś powietrza we własnych czterech kątach?

Po co nam Fabryka Tlenu ?

Od kilku lat, a tej zimy zwłaszcza określenie SMOG pojawiało się wyjątkowo często w mediach, na portalach, w gazetach, od znajomych, na fejsbuku itd… Okazuje się bowiem, że jakość powietrza w polskich metropoliach – szczególnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach jest na na czołowych pozycjach w niechlubnych rankingach ilości szkodliwych pyłów w powietrzu w miastach europejskich. W krytycznych momentach władze miast zalecały, by spędzanie czasu na “świeżym” powietrzu ograniczyć do absolutnego minimum. Oddychanie skażonym ciężkimi pyłami powietrzem może mieć poważne konsekwencje dla układu oddechowego i układu krążenia, szczególnie dla osób starszych i dzieci.

Smog w Krakowie, fot: Bartłomiej Cichoń – źródło

Czym oddychać? Jak żyć?!

Kiedy za oknem czeka nas gęsta atmosfera, a w powietrzu można dosłownie powiesić siekierę,  racjonalną odpowiedzią wydaje się pozostanie w zaciszu własnego mieszkania i przeczekanie kryzysu. Pozostaje tylko pytanie – skąd w takim razie czerpać świeże powietrze, skoro przewietrzanie pomieszczeń jest wysoce niewskazane? Okazuje się, że dzięki umieszczeniu wybranych roślin w mieszkaniu możemy mieć własną fabrykę świeżego powietrza. Naukowcy z NASA wyróżnili 3 powszechnie dostępne rośliny, które pomogą nam to osiągnąć. W zasadzie to wyposażając się w mieszankę tych roślin możemy zostać zamknięci w szklanej bańce i nie powinno zabraknąć nam tlenu.

 fot. Leroy Merlin – zakup TUTAJ
Sansevieria trifasciata zwana potocznie „językami teściowej”.  Roślina do sypialni produkuje tlen z dwutlenku węgla w nocy, dlatego jest idealna do sypialni. Można ją kupić w wielu sklepach, ja mam blisko Leroy Melin i tam się wyposażyłem w nią. Wymaga minimalnej pielęgnacji i rzadkiego podlewania. Wystarczy kilka roślinek (4-7) o wysokości ok. 80-100 cm na osobę, by spełniały swoje zadanie . 
  fot. Leroy Merlin – zakup TUTAJ
Chrysalidocarpus lutescens – czyli Palma Areka. Roślina do salonu, produkuje dużo tlenu i wymaga częstego podlewania (na dnie zawsze musi być niewielka ilość wody, codziennie warto spryskać liście letnią wodą, najlepiej wcześniej przefiltrwaną lub przegotowaną. Co 3-4 miesiące należy wystawić ją na zewnątrz. Wystarczy 2-4 roślin na osobę
 fot. Leroy Merlin- zakup TUTAJ Epipremnum aureum lub Epipremnum złociste – dobrze czuje się w miejscach zacienionych, nie należy jej wystawiać w miejsca, gdzie może być nadmierne nasłonecznienie. Należy uprawiać ją hydroponicznie, w okresie letnim spryskiwać wodą kilka razy w tygodniu. 

Kwestia jakości powietrza we własnych czterech kątach to również dbałość o usuwanie szkodliwych substancji lotnych – oprócz dwutlenku węgla jest jeszcze kilka szkodliwych substancji, które możemy znaleźć w rzeczach codziennego użytku. Najważniejsze z nich to:

BENZEN  Znajdziemy w : plastikach, woskach, klejach.

TRICHLOROETYLEN  Znajdziemy w : tusze do drukarek, farby, lakiery, taśmy klejące)

AMONIAK Znajdziemy w : płyny do czyszczenia okien, podłóg, nawozy

KSYLENY Znajdziemy w : materiały drukarskie, gumy, wyroby skórzane, dym tytoniowy

ALDEHYD MRÓWKOWY Znajdziemy w : spaliny, wyroby skórzane

Najprostszym sposobem, by pozbyć się szkodliwych substancji z otoczenia to wyposażenie mieszkania w rośliny oczyszczające powietrze. Tu na pomoc spieszą nam również naukowcy z NASA, opublikowali oni badanie w którym wyróżnili 18 roślin doniczkowych, łatwo dostępnych – które oczyszczają powietrze i zasilają je w tlen. Pokazane zostały na grafice poniżej z symboliką usuwanej przez daną roślinę substancji. Roślinki bez problemu znajdziecie po nazwach łacińskich.

 

 

Zielonego i zdrowego mieszkania !

Napisane przez Bartek Jakubowski