Producenci konsol weszli na nowy poziom rywalizacji o najlepsze specyfikacje sprzętowe i możliwie najdoskonalszy obraz w grach – pod koniec zeszłego roku mieliśmy premierę PlayStation 4 Pro, a w tym tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź Microsoftu – specyfikację Xbox Project Scorpio. Mówiąc szczerze, jako umiarkowanego laika w tej dziedzinie, cieszy mnie rozwój technologii, ale średnio to wpływa na moją ocenę różnic między obiema platformami. Według mnie konsola ma przede wszystkim sprawić jak największą frajdę i przed zakupem chciałbym wiedzieć jakie rozrywki będą dla mnie dostępne w ramach każdej ze stron. Dlatego, dla dobra tego porównania pominę wrażenia wizualne gier na konsolach, ich wymiary, specyfikację, wagę itp. itd. skupiając się na wspomnianych wyżej dostępnych rozrywkach.

Wpis ten wrzucam po części dlatego, że w przyszłym tygodniu czekają nas Święta Wielkanocne – oprócz kilku dni wolnego, spotkania z rodziną i znajomymi, przychodzi do nas zając wielkanocny przynosząc w zębach prezenty. Okazja jak każda inna, ale jeżeli szukacie pretekstu, aby uzasadnić zakup konsoli – ten tekst na pewno Wam pomoże. Przede wszystkim oszczędzi grzebania w milionach porównań, filmów i recenzji.

Kilka punktów na których się skupię przy porównaniu rozrywek dostarczanych przez obydwie konsole:
– Gry na wyłączność (exclusive), w które pogramy tylko na jednej platformie,
– O co chodzi z abonamentami? Czym różnią się usługi abonamentowe i jakie darmowe gry dostajemy w ramach tej miesięcznej opłaty?
– Kompatybilność wsteczna gier – czy na Xbox One i PlayStation 4 mogę pograć w gry z Xbox360 i PlayStation 3 ?
– Czy mogę odsprzedać/ wymienić /pożyczyć grę, którą kupiłem?
– Jakie dodatkowe plusy ma każda platforma?
– Zapowiedzi na przyszłe miesiące?

1. Gry na wyłączność (exclusive)

Każda z konsol ma pewną ilość dedykowanych gier – w które pogramy tylko i wyłącznie na konkretnej platformie. Dla wielu z Was może być to jedna z głównych przyczyn dla których zdecydujecie się na daną platformę. Zarówno Microsoft i Sony mają do pokazania pokaźną ilość świetnych gier – jednak ich gatunek, rodzaj i klimat jest charakterystyczny , każdemu może się spodobać co innego. Poniżej wrzucam kilka z najbardziej spektakularnych i popularnych gier dostępnych na wyłączność dla PlayStation 4 i Xbox One. Nie będę się rozpisywał o samych grach, załączam filmiki z gameplayami i recenzjami – można szybko przewijać i spojrzeć czy gra nam odpowiada.

XBOX ONE / Seria GEARS OF WAR – strzelanka/ survival / sci-fi

Gears of War 4 – ocena na Metacritic 84%

XBOX ONE / Seria FORZA HORIZON – wyścigi/krajobrazy

Forza Horizon 3 – ocena na Metacritic 91%

 

XBOX ONE / Seria HALO – strzelanka/sci-fi

Halo 5 – ocena na Metacritic 84%

XBOX ONE / Ori and the Blind Forest – piękna platformówka

ocena na Metacritic 88%

PS4 / Seria Uncharted  – skradanie/strzelanie/przygody

Uncharted 4 – ocena na Metacritic 93%

PS4 / The Last of Us  – skradanie/strzelanie/survival

ocena na Metacritic 93%

PS4 / Horizon Zero Dawn  – sci-fi/rpg/przygoda/ trochę jak Wiedźmin

ocena na Metacritic 89%

PS4 / Bloodborne  – sci-fi/rpg/przetrwanie/coś jak- Dark Souls

ocena na Metacritic 92%

 

Runda nr 1 wg ocen krytyków jest na korzyść gier na PS4. I ja się z tą oceną zgadzam, dużo bardziej przemawiają do mnie propozycje Sony, jednak nie zapominajmy, że Gears of War i Halo również znajdują bardzo pokaźną rzeszę fanów.

2. Czym różnią się usługi abonamentowe i jakie darmowe gry dostajemy w ramach opłaty?

Na każdej konsoli, aby korzystać z trybu wieloosobowego/ multiplayer trzeba mieć wykupiony abonament. Dla Xboxa to Xbox Live Gold, dla PlayStation to PlayStation Plus. Oprócz samej usługi, producenci zachęcają darmowymi grami, które dostajemy co miesiąc w ramach abonamentu oraz atrakcyjnymi zniżkami na gry.
Cóż…tryb multiplayer dla niektórych jest jedyną, właściwą formą grania;  zniżki są też OK, ale ciężko je porównać jeżeli przeceniane są różne gry. To darmowe gry przyciągają najwięcej uwagi i najczęściej padają jeżeli porównuje się usługi oferowane przez konsole. Postanowiłem sprawdzić jak wyglądają darmowe pozycje w ramach abonamentu z 3 ostatnich miesięcy tego roku.

PlayStation Plus

Opłata: 27 zł miesięcznie / 195 zł rocznie

Szczegóły TUTAJ

 

 

Gry od lewej: This War of Mine, Swindle, Day of the Tentacle Remastered, Titan Souls, Azkend 2

Gameplay najlepiej ocenianej gry w Styczniu – Day of the Tentacle

 

 

Gry od lewej: Not a Hero, Little Big Planet 3, Starwhal,  Ninja Senki DX, Tarquel

Gameplay najlepiej ocenianej gry w Lutym – Little Big Planet 3

 

 

Gry od lewej: Tearaway Unfolded, DiscJam, Lumo

Gameplay najlepiej ocenianej gry w Marcu – Tearaway Unfolded

 

Xbox Live Gold

Opłata: 29 zł miesięcznie / 249 zł rocznie

Szczegóły TUTAJ

Gry od lewej: The Cave, World of Van Helsing:Deathtrap, Killer Instinct II, Rayman Origins

Gameplay najlepiej ocenianej gry w Styczniu – Rayman Origins

Gry od lewej: Monkey Island 2, Lovers in a dangerous spacetime, Project Cars, Star Wars the Force Unleashed

Gameplay najlepiej ocenianej gry w Lutym – Monkey Island 2

Gry od lewej: Heavy Weapon, Layers of Fear, Borderlands 2, Evolve Ultimate Edition

Gameplay najlepiej ocenianej gry w Marcu –Borderlands 2

Runda nr 2 jest tutaj zdecydowanie na korzyść gier dostarczanych w ramach abonamentu Xbox Live Gold. Sony w abonamencie dostarcza nam niszowe, indie gry, podczas gdy Microsoft w większkości przypadków przekazuje sprawdzone i lepiej oceniane gierki.

3. Kompatybilność wsteczna gier z poprzedniej generacji konsoli

Play Station 4

Niestety, w Polsce póki co nie mamy możliwości grania w produkcje dostępne wcześniej na PlayStation 3.  Np. w USA i UK w ramach abonamentu PlayStation Network można wykupić grę dostępną wcześniej na PS3 i za pomocą streamu grać w nią. Katalog gier jest jednak, ponoć mocno ograniczony – no i musimy mieć stały dostęp do internetu.

Xbox One

Microsoft wyposażył Xboxa w możliwość kompatybilności wstecznej – jest stale rosnący katalog gier z Xbox 360 w które możemy pograć na nowym Xbox One. Zdecydowany plus dla osób, które nie chcą się ograniczać tylko do najnowszych produkcji, ale pragną sięgnąć po klasyki.
Wszystkie dostępne tytuły znajdziecie TUTAJ

Rundę #3 wygrywa Xbox

4. Czy mogę odsprzedać/ wymienić /pożyczyć grę, którą kupiłem?

Obie konsole udostępniają taką możliwość. Kupując grę w formie fizycznej płyty, możemy ją spokojnie wypożyczyć, sprzedać, wymienić. Są jeszcze ponoć możliwości udostępniania gier zakupionych elektronicznie, ale wydaje mi się to skomplikowane i nie próbowałem takiej formuły.

5. Jakie dodatkowe plusy ma każda platforma?

Xbox One

Jedną z ciekawszych usług, jakie możemy wykupić za 80zł rocznie to EA Access. Dzięki temu mamy dostęp do około 50 gier – w tym np. FIFA 16, Titanfall, Star Wars: Battlefront, NBA, NHL i inne.

Pełen katalog znajdziecie TUTAJ

PlayStation 4

Jednym z ciekawszych usług jakie oferuje nam PlayStation 4 to dostęp do Wirtualnej Rzeczywistości przez google VR. Mamy dzięki temu 360 stopni widoku i poczucie, jakbyśmy znajdowali się wewnątrz gry. Jeszcze nie próbowałem, ale wrażenie ponoć niesamowite. Problem z VR polega na tym, że to świetna technologia, ale obsługuje niewielką ilość tytułów.
Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Dodatkowym plusem dla posiadaczy PS4 jest najnowsza aktualizacja, dzięki, której możemy podłączyć zewnętrzny dysk (nawet do 8TB) i zgrać część tytułów na niego. Do tej pory posiadacze dużej ilości tytułów i niewielkich dysków mieli 2 wyjścia – albo kupić konsolę z większym dyskiem, albo odinstalować część tytułów. Sony w takiej sytuacji wychodzi na przeciw potrzebom i ułatwia życie graczom.

6. Prognozy na kolejne miesiące.

PlayStation 4

Po ostatnich zapowiedziach Microsoftu, czekamy jeszcze na reakcję Sony. Jednak w międzyczasie, dalej na PS4 wychodzą świetne exclusive’y –  wyszło już fenomenalne Horizon Zero Dawn, a graczy czeka jeszcze premiera np.  Nioh i Uncharted4:The Lost Legacy. Dodatkowo całkiem niedawno konsola została zaktualizowana – o czym wspomniałem wyżej – umożliwiając podłączenie zewnętrznych dysków HDD.

Xbox One

Microsoft przyspiesza z rozkręcaniem Xboxa. Jeszcze niedawno zapowiedzieli usługę GAME PASS (szczegóły TUTAJ ) ,która ma zadebiutować pod koniec wiosny tego roku i ma być tym, czym Netflix jest dla filmów i seriali. Płacąc abonament w wysokości ok. 39 zł miesięcznie , mamy mieć dostęp do biblioteki około 100 gier. Tytuły mają z czasem się zmieniać, ale póki co na promującym usługę plakacie widać Gears of War, Halo 5, Lego Batmen, Mad Max.

Dodatkowo jeszcze w tym tygodniu dostaliśmy informację o specyfikacji odpowiedzi Microsoftu na PS4 Pro , czyli Project Scorpio. To dwa potężne ciosy od Microsoftu, czekamy teraz na targi e3

Podsumowania pisał nie będę, myślę, że po przejrzanym i przeczytanym materiale powyżej , każdy sam jest w stanie wyciągnąć wnioski i wybrać, która konsola bardziej odpowiada.

Jeśli tekst był dla Ciebie przydatny i pomocny – lajkuj, dziel się z innymi, i wpadaj na Fanpejdż.

Napisane przez Bartek Jakubowski
 • vito2012

  no i mamy pierwszy błąd:
  „Dodatkowym plusem dla posiadaczy PS4 jest najnowsza aktualizacja, dzięki, której możemy podłączyć zewnętrzny dysk (nawet do 8TB) i zgrać część tytułów na niego.”

  xbox jako pierwszy umożliwiał podpięcie zew. dysku.

  tak samo jak stream gry na pc, jako pierwsze wprowadził to xbox, co ciekawe mimo, że już jest możliwość tego samego na ps4, to znacznie lepiej działa to w przypadku xboxa.

  proponuję dopisać sprawę braku regionów gier, można kupić wersję cyfrową gry z rynku usa, rosji, niemiec itd. bez problemu przypiszemy to do naszego konta xboxa, nie ma potrzeby kombinacji z dodatkowymi kontami specjalne dla usa (ostatnia akcja z HB).

  brak informacji o padach, gdzie też przewaga jest dla xboxa. znacznie lepsze, dłużej na baterii, można wymieniać baterie.

  xbox one s, jest odtwarzacz płyt UHDbleuray

  Jakość serwerów obu firm, sony ma tragiczne serwery, mało stabilne jak i słabe transfery.