Alkomat to bardzo pomocne urządzenie, które informuje nas o poziomie alkoholu w naszym organizmie. Warto posiadać je w domu, aby upewnić się, czy na drugi dzień, po zakrapianej alkoholem imprezie możemy prowadzić samochód. Należy jednak pamiętać o regularnej kalibracji alkomatu, dzięki której będzie on działał prawidłowo, podając wiarygodne wyniki. Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak istotna?
Na czym polega kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu to zadanie, które należy powierzyć specjalistom, pracującym w wykwalifikowanych laboratoriach. Należy bowiem przeprowadzić ją w odpowiednich warunkach, mając na uwadze między innymi temperaturę, wilgotność czy siłę przepływu powietrza. Ponadto, to prawidłowej kalibracji niezbędne są profesjonalne narzędzia, za pomocą których doświadczony technik przestawia alkomat w tryb kalibracji. Następnie należy podłączyć go do urządzeń kalibracyjnych, a podczas całego procesu wdmuchiwane jest w nie powietrze w ilości zbliżonej do ludzkiego wydechu z określoną zawartością alkoholu. Kalibracja jest więc niczym innym, jak regulowaniem czujnika, za pomocą którego alkomat sprawdza, czy w wydechu znajduje się zawartość alkoholu, a jeśli tak, to jaka dokładnie.
Jak często należy przeprowadzać kalibrację alkomatu?
Producenci alkomatów zwykle podają, jak często należy przeprowadzać kalibrację konkretnego modelu. Zazwyczaj im solidniejszy (ale też droższy) alkomat, tym rzadziej trzeba go kalibrować. Warto mieć na uwadze, że tanie modele, choć kuszą ceną, kalibrujemy stosunkowo często, a sama kalibracja nie jest bezpłatna. Z tego też powodu dobrze jest dokładnie obliczyć i przeanalizować wszelkie koszty związane z użytkowaniem alkomatu, jeszcze przed jego zakupem. Kalibrację alkomatu powinniśmy przeprowadzić zawsze, gdy mamy wątpliwości co do tego, czy urządzenie działa poprawnie – nie ma tutaj znaczenia, jak dawno temu alkomat był regulowany.
Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna?
Regularna kalibracja alkomatu jest niezwykle istotna, bowiem dzięki niej mamy pewność, że czujnik działa w sposób prawidłowy, podając nam wiarygodne wyniki. Nawet najwyższej klasy, drogie modele z czasem mogą tracić precyzję pomiaru, stąd też konieczna staje się ich okresowa kalibracja. Nieskalibrowany alkomat jest właściwie bezużyteczny, bowiem podaje on niemiarodajne wyniki, dlatego też nie możemy być pewni, czy w danej sytuacji rzeczywiście jesteśmy uprawnieni na przykład do prowadzenia pojazdu bądź wykonywania konkretnych rodzajów prac. W najgorszym wypadku urządzenie, które nie jest regularnie kalibrowane, może ulec uszkodzeniu.