Strona głównaInneGdzie kupić leki dla zwierząt?

Gdzie kupić leki dla zwierząt?

Choroba zwierzęcia jest zwykle bardzo trudnym doświadczeniem dla jego właściciela. Widok cierpiącego psa, kota, czy też jakiegokolwiek innego pupila jest cierpieniem również dla jego pana. Sprowadzenie odpowiednich leków jest w tym przypadku priorytetem, ale czy każdy wie, skąd takie leki brać?

Zwierzęta cierpią – jak im pomóc?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: najlepiej skorzystać z pomocy weterynarza. Czasem jednak dane schorzenie, czy też może dolegliwość, nie wymaga wizyty u tzw. „weta”, gdyż ich pokonanie zależy od podania prostych leków. Krótkotrwała biegunka u kota nie jest dużym problemem, ale z pewnością znacznie utrudnia mu (jak i jego właścicielom) egzystencję. W takich przypadkach należy jak najszybciej odwiedzić aptekę dla zwierząt, gdyż samodzielne podawanie leków ludzkich może doprowadzić do jeszcze większych problemów zdrowotnych.

Suplementy nie takie dobre

Co ciekawe, z pozoru bezpieczne dla zdrowia człowieka suplementy diety, nie muszą takie być z punktu widzenia zwierzęcia. Stosowana często przez ludzi witamina C, to nie to samo co np. witaminy dla psa. O ile w przypadku ludzi (tak jak i u świnek morskich) jej suplementacja jest konieczna, o tyle u psów lub kotów łatwo ją przedawkować, gdyż ich organizmy same ją syntetyzują. Te ostatnie są odpowiednio dobrane pod kątem masy, trybu życia i rasy zwierzęcia. Podawanie zwykłych, „ludzkich”suplementów może w najlepszym przypadku skończyć się zatruciem, a w najgorszym – śmiercią zwierzęcia.

Leczenie z głową!

Niektóre dolegliwości u zwierząt można dość łatwo przewidzieć. Tak też jest w przypadku choroby lokomocyjnej, która dotyka wielu domowych i nieprzyzwyczajonych do dłuższych podróży pupili. Jeśli np. choroba lokomocyjna i psa pojawia się przy każdym, wakacyjnym wyjeździe nad morze, warto już wcześniej skorzystać z pomocy weterynarza, który dobierze właściwe preparaty zapobiegawcze.

Leki na receptę

W przypadku niektórych zwierzęcych schorzeń leki mogą być przepisywane wyłącznie na receptę. Mowa tu m.in. o antybiotykach dostępnych w formie doustnej lub podawanych w kroplach do oczu, lekach psychotropowych i przeciwpadaczkowych, lekach stosowanych w walce z wrzodami, a także lekach o działaniu sterydowym. Na receptę można też dostać czopki, maści i część leków o działaniu hormonalnym. Każda hurtownia leków weterynaryjnych ma je na stanie, w związku z czym ich nabycie nie powinno być problemem.

Podsumowując, samodzielne podawanie zwierzętom „ludzkich”leków jest bardzo ryzykowne i prawie na pewno nie przyniesie pożądanych skutków. Czy warto zatem ryzykować życiem zwierzęcia?