spot_img
Strona głównaTrendyJak zacząć wyszywać i czym haftować - wybór nici

Jak zacząć wyszywać i czym haftować – wybór nici

Jeśli chcesz spróbować haftu, ale przestraszyły Cię różne materiały i ogromna liczba samouczków, ten przewodnik szybkiego startu jest dla Ciebie. Nauka haftu nie musi być trudna i zdecydowanie nie powinna wydawać się ogromną inwestycją czasu i pieniędzy. W rzeczywistości jest to łatwe i niedrogie hobby. Poniżej znajdują się wskazówki czym haftować i jaki jest wybór nici.

Co będziesz potrzebował?

Tkanina: Do pierwszego projektu wybierz tkaninę bawełnianą lub len, w jasnym kolorze.

Tamborek: Dostępnych jest wiele rodzajów tamborków, może być podstawowy drewniany lub plastikowy. 15-centymetrowa obręcz będzie dobrze służyć do różnych projektów.

Igły: Każda ostra igła z oczkiem wystarczająco dużym, aby przewlec nitkę do haftu, będzie odpowiednia. Najłatwiej jednak wybrać paczkę różnych rozmiarów ostrych igieł oznaczonych do haftu.

Długopis rozpuszczalny w wodzie. W zależności od projektu istnieje kilka sposobów przeniesienia wzoru na tkaninę, ale trasowanie jest najprostsze. Zwykły ołówek także się sprawdzi, ale aby nie pozostawić żadnych śladów, użyj długopisu rozpuszczalnego w wodzie.

Nożyczki. Istnieją nożyczki do różnych zadań w hafcie, ale zanim kupisz coś wymyślnego, możesz użyć dowolnych nożyczek, które masz w pobliżu. Tylko upewnij się, że są ostre na tyle, ale nie stępić końca nici.

Czym haftować – czyli wybór nici

Nici do haftu są dostępne w różnych wersjach włókien – bawełnianych, wiskozowych i jedwabnych oraz grubościach.

Nić bawełniana

Do haftu nitkowatego tzw. mulina jest najbardziej preferowaną nitką do wykonywania prac hafciarskich, w tym haftu krzyżykowego. Mulia DMC jest łatwa do kupienia, ma największy wybór kolorów i jest dobrej jakości. Posiada 6 nitek w całym paśmie i ma 8 metrów długości. Możesz nawlec igłę całymi 6 nitkami lub rozdzielić ją w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Do cienkich kresek i delikatnych prac użyjesz jednej nitki na igłę. Na przykład do malowania igłą używa się jednej nitki, a do haftu krzyżykowego dwóch nitek, natomiast do pełnego igłowania mulina DMC powinna mieć 6 nitek.

Bawełna perłowa

Jest to nieco cięższa nić niż pojedyncza z przędzy bawełnianej. Perłowa nić bawełniana dostępna jest w wielu gramaturach. Jeśli przyjrzysz się uważnie każdemu z pojedynczych pasm, okaże się, że składa się on z dwóch skręconych ze sobą włókien. Nie oddzielaj tego – to ma być tak używane.

Jeśli na twojej nici do haftu jest numer, oznacza on kolor – wyższy numer, jaśniejsza barwa.

Efekt tekstury tej nici sprawia, że świetnie nadaje się do haftu Hardanger, haftu krzyżykowego, przerabiania itp. Możesz użyć tej nici do wykonania pięknych frędzli.

Nici ze sztucznego jedwabiu

Są używane ze względu na jasne kolory i atrakcyjny jedwabisty połysk. Jest to najbardziej błyszcząca nić do. Może być to jednak trudny materiał do pracy. Łatwo się zapętla i plącze. Możesz również lekko zwilżyć nić przed rozpoczęciem pracy, używając wilgotnej gąbki, aby ją nawilżyć.

Przędza Crewel – wełna

Jest to cienka dwuwarstwowa wełna. Znajduje zastosowanie w hafcie wełnianym, igłowaniu, haftowaniu krzyżykowym, pracach gobelinowych. Ma zastosowanie do projektów, gdzie potrzebujesz pewnej tekstury. Ponieważ jedno pasmo tej włóczki jest, tak grube, jak dwa pasma nici muliny do haftu.

Przędza gobelinowa / przędza perska

Przędza gobelinowa to miękka, gruba włóczka, która najlepiej nadaje się na płótno i inne ciężkie materiały – używa się jej również do projektów igłowych, robótek ręcznych np. haftu typu crewel i haftu krzyżykowego. Świetnie nadaje się do płótna i innych grubych materiałów.

Nici jedwabne

Są dostępne w pięknych, błyszczących odcieniach i są bardzo często używane w drobnym hafcie. Problemy napotykane podczas używania nici jedwabnych w hafciarstwie polegają na tym, że bardzo łatwo blakną i mogą odbarwiać wyszywany materiał.

Po wykonaniu haftu jedwabną nicią wystarczy lekko docisnąć tył pracy za pomocą delikatnej pary na żelazku, nada to całej jedwabnej nici piękny połysk.

Wskazówki wykończeniowe

Po zakończeniu szycia haft, może wymagać wypłukania lub namoczenia w celu usunięcia oznaczeń. Pomaga to również usunąć zmarszczki. Gdy wyjmiemy go z wody, delikatnie wyciśnij nadmiar wody ręcznikiem. Następnie umieść haft na złożonym ręczniku i dociśnij od tyłu żelazkiem.

latest articles

explore more