
Współczesna architektura, także domów jedno- i wielorodzinnych, chętnie korzysta z dużych okien. Przeszklenia prezentują się efektownie, zarazem zwiększając dopływ światła słonecznego do budynku. Kolejny powód popularności większych od standardowych okien wynika z tego, że coraz więcej domów powstaje zgodnie z trendami oszczędzającymi zużycie energii. Szklane ściany sprawdzają się i w domach pasywnych, i energooszczędnych.
Korzyści nie tylko oczywiste
Duże szklane tafle nadają elewacji i przestrzeni nowoczesnego stylu. Trudno z tym polemizować, podobnie jak z dużo większą ilością naturalnego światła słonecznego, mającego pozytywny wpływ na samopoczucie domowników. Ponadto część osób decyduje się na ponadstandardowe okna, by móc podziwiać gwiazdozbiory i poszczególne fazy księżyca. Obserwacja gwieździstego niebo działa kojąco po ciężkim i długim dniu.
Dwie podstawowe technologie
Jedną z ważniejszych cech różnicujących systemy okienne jest ich maksymalna wielkość. Z tego powodu przy większych przeszkleniach spotyka się dwa systemu, oba godne uwagi na etapie projektowania domu. Oczywiście poza walorami stricte estetycznymi ważne są parametry stolarki okiennej, w tym klasa przepuszczalności powietrza, termoizolacja, odporność na wiatr czy wodoszczelność. Kolejnym punktem jest osadzenie stolarki okiennej, mające wpływ na estetykę, płynne otwieranie i zamykanie okien oraz ogólną stabilność.
Okna nieotwierane, czyli Fixy
Szukając sposobu na tworzenie szklanych witryn bez widocznych podziałów na sekcje, można rozważyć okna nieotwierane. Znane na rynku jako Fixy są dostępne w szerokiej palecie rozmiarów – największe mogą zastąpić ponad połowę ściany (szerokość sięga 300 cm). Brak możliwości otwierania skrzydeł okiennych pozytywnie wpływa na sztywność oraz oznacza lepszą izolację. Fixy można podzielić na osadzone bezpośrednio na ramie okiennej oraz na osadzone w skrzydle, różniąc się od tradycyjnych nieobecnością funkcji otwierania.
Okna przesuwne
Przy przeszkleniach o długości sięgającej lub przekraczającej 600 cm sprawdzają się okna z systemem podnoszono-przesuwnym. Rozwiązanie to ze względu na minimalną wysokość progu (standardowo wynoszącą 2 cm) rekomendowane jest na balkony i tarasy. Można też przy mniejszych pomieszczeniach zdecydować się na okna uchylno-przesuwne bądź okna odstawno-przesuwne.
W poszukiwaniu solidnych partnerów z branży zajmującej się stolarką okienną, warto zwrócić uwagę na polskich wytwórców. Na Pomorzu będzie to działająca od 1989 roku firma PPU OLA z Kalisk. To nie tylko producent okien. Tczew – tutaj fachowcy z tej firmy, podobnie jak całym regionie, służą wsparciem serwisowym i montażowym.