Umacnianie metali to rodzaj obróbki podczas, której zmieniają się właściwości materiału, a także ich kształt. Zaliczamy do nich metody obróbki na zimno i na gorąco. Wykorzystują one zjawiska w skali atomowej, które prowadzą między innymi do wzrostu twardości, wytrzymałości na rozciąganie, a także wzrost udarności materiału. Mają one na celu zmniejszenie ilości miejsc w sieci krystalicznej, w których potencjalnie może dochodzić do powstawania i przemieszczania się defektów. Jakie są metody na umacnianie metali? Gdzie szukać materiałów o takich właściwościach? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.
Kucie
Może odbywać się na ciepło powyżej temperatury rekrystalizacji, która przykładowo dla stali wynosi 550 stopni Celsjusza, a także poniżej tego progu. W drugim przypadku mamy do czynienia z kuciem na zimno. Podczas tego procesu metalowy element jest uderzany lub naciskany aż do uzyskania pożądanej struktury.
Tłoczenie
Realizowane jest ono głównie na zimno poprzez cięcie i kształtowania blach, a także folii i płyt niemetalowych. Tłoczenie przeprowadzane jest przy wykorzystaniu dedykowanych przyrządów zwanych tłocznikami na prasach hydraulicznych lub mechanicznych.
Walcowanie
Polega ono na nadaniu zamierzonego kształtu dzięki wykorzystaniu nacisków wywieranych na metalowy element przez obracające się wzajemnie tarcze, walce lub rolki. Bardzo cienkie blachy, taśmy i folie są walcowane na specjalnych walcarkach wielowalcowatych. Odbywa się wówczas ten proces w stosunkowo niskich temperaturach.
Hartowanie
Proces ten wymaga nagrzania do tzw. temperatury hartowania właściwej dla danego materiału. Następnie przy utrzymaniu jej na stałym poziomie czeka się aż dojdzie do przemian w strukturze wewnętrznej metalu i następnym bardzo gwałtownym schłodzeniu go. Może być ono łączone z odpuszczaniem, podczas którego usuwanie są naprężenia powstałe podczas hartowania.
Wyżarzanie
Operacja ta jest zbliżona pod względem technicznym do hartowania. Podstawową cechą, która wyróżnia ją jest powolne schładzanie wcześniej nagrzanego materiału
Kulowanie
Jest to proces, przeprowadzany na zimno, który w dużym uproszczeniu polega na bombardowaniu materiału małymi kulkami, nazywanymi śrutem. Każda z nich działa jak mały młotek. Uderzając w powierzchnię odkształcają ją, powodując powstaniu lokalnych silnych naprężeń ściskających. Pomimo tego, że ta technologia jest praktykowana i udoskonalana od ponad 80 lat przez firmy takie jak Curtiss-Wright Surface Technologies Sp. z o.o. to ciągle jest ona mało znana, przez co wielokrotnie nie jest rozważana przy wyborze idealnej metody umacniania metali. W celu pogłębienia wiedzy na temat możliwości zastosowania materiałów poddanych metodą kulowania warto zajrzeć na stronę https://www.cwst.pl/aktualnosci/umacnanie-metali.html