Strona głównaTechnologieCo robić, gdy boli kręgosłup - domowe sposoby

Co robić, gdy boli kręgosłup – domowe sposoby

Ból kręgosłupa to coraz powszechniejszy problem, dotykający nawet młodych, aktywnych ludzi. Można spróbować poradzić sobie z nim za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest masaż, który z użyciem odpowiedniego sprzętu, można wykonać samemu.
Ból kręgosłupa to powszechna bolączka naszych czasów. Chyba nie ma osoby, która nie doświadczyła go chociaż raz w życiu. O wadze problemu może świadczyć fakt, że jest to statystycznie najczęstsza przyczyna zwolnień lekarskich w Polsce i na świecie. Trudno się dziwić – sprzyjają mu nasze codzienne zwyczaje. Siedząca praca, niewłaściwe obuwie, unikanie aktywnego wypoczynku – wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych. Na drugim biegunie znajdują się przeciążenia – forsowne treningi, czy ciężka praca fizyczna. Jak sobie z tym radzić? Skąd wiedzieć, co pomaga na ból pleców? Na te pytania nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi, ponieważ każdy organizm reaguje indywidualnie. Dlatego najlepiej przetestować różne metody i znaleźć tę, która najbardziej nam odpowiada.

Sprawdzone sposoby na ból kręgosłupa

Zanim udamy się do lekarza, warto spróbować domowych sposobów na pozbycie się bólu. Naszym pierwszym odruchem, gdy bolą plecy, jest położenie się. Jest to właściwa reakcja – w pozycji leżącej na kręgosłup działa najmniejsze obciążenie. Leżenie na twardym podłożu i regenerujący, długi sen powinny przynieść choć częściową ulgę. Innym, domowym rozwiązaniem, jest zażycie ciepłej, relaksującej kąpieli. Ciepło sprawia, że mięśnie rozluźniają się, a ból łagodnieje. Do wody można dodać sól, która wzmocni działanie przeciwzapalne, zioła (np. rumianek) lub olejki eteryczne, których aromat pomoże się odprężyć i uwolni do krwi znieczulające endorfiny. Kolejnym dobrym pomysłem są ćwiczenia rozciągające. Choć ból zniechęca nas do ruchu, paradoksalnie może on postawić nas na nogi. Oczywiście ćwiczenia powinny być odpowiednio dobrane i mało forsujące. Znany od wieków, skuteczny sposób na bolący kregosłup to masaż. Aby wykonać go w domu, dobrze jest zaopatrzyć się w masażer kręgosłupa. Te nowoczesne urządzenia dają możliwość skorzystania z różnych technik masażu. Pozwalają rozluźnić i rozciągnąć tkanki miękkie, stanowiąc domową formę fizjoterapii. Jeżeli nie mamy możliwości udać się do profesjonalnego masażysty, albo często odczuwamy dolegliwości bólowe, masażer ręczny jest dobrą inwestycją.

To tylko część pomysłów, jak radzić sobie z bólem kręgosłupa. W większości przypadków skorzystanie z nich powinno przynieść znaczną ulgę. Jeżeli jednak ból utrzymuje się przez kilka dni lub uniemożliwia normalną aktywność, konieczne będą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a następnie wizyta u specjalisty.

latest articles

explore more