Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Niektórzy  deweloperzy notują roczny wzrost sprzedaży sięgający nawet 50%. Budowa nowych mieszkań nie wyhamuje. Firmy mają do podziału wciąż rosnący tort. Największa jego częśc przypada na Warszawę. Którzy gracze są najwięksi na rynku?

Dom Development

Deweloper z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku mieszkaniowym. Od kilkunastu lat notowany na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Ponad 30 tysięcy oddanych mieszkań, z czego większość w stolicy, robi wrażenie. Także na środowisku branżowym, które w 2010 roku przyznało Dom Development miano największego dewlopera w Europie i tytuł Dewelopera Dekady. Apartamenty tej firmy poza Warszawą zdobią także Wrocław i Trójmiasto. Inwestycje realizowane przez Dom Development napotkać można głównie w północno-zachodniej części Warszawy, od Białołęki i Bemowa po Pragę Południe i Mokotów. Najbardziej znane to Żoliborz Artystyczny, Osiedle Regaty na Białołęce czy Osiedle Amsterdam na Targówku.

Murapol

Firma na rynku od 2001 roku. Tylko w 2017 roku nabywców znalazło ponad 3600 mieszkań zrealizowanych przez Murapol. Deweloper do tej pory wybudował blisko 20 tysięcy lokali mieszkaniowych. W promocji swoich usług, firma stawia na gwiazdy. Współpracowali z między innymi Małgorzatą Rozenek, Magdaleną Różczką, Anią Starmach czy Patrycją Kazadi. Inwestują także w rozwój polskiej piłki nożnej, a dokonania dewelopera ba tym polu swoim nawiskiem firmują Tomasz Frankowski i Mirosław Szymkowiak. Apartameny wybudowane w Warszawie przez inżynierów Murapolu to między innymi Parki Warszawy przy Prymasa Tysiąclecia, Królewskie Ogrody przy Obozowej oraz Cztery Pory Roku na Białołęce.

Atal

Kolejny polski deweloper notowany na warszawskiej giełdzie. Ponad 13500 sprzedanych mieszkań pozwoli wkrótce osiągnąć łączną powierzchnię 1mln/m2. oddaną w ręce klientów. Architekturę warszawskich osiedli kształtuje od 2003 roku. Obecny także w Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Trójmieście. Firma rozwija także spółkę – córkę – Atal Design, która zajmuje się wykończeniem lokali mieszkaniowych pod klucz. Osiedla zrealizowane przez Atal to między innymi Nowe Bemowo, Atal Marina na Białołęce czy Oaza Wilanów.

LC Corp

Spółka holdingowa zajmująca się zakupem gruntów i budową osiedli mieszkaniowych, a także lokali i powierzchni usługowych. Poza Warszawą konkurują na runku nieruchomości w Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Krakowie. Oczywiście debiut na giełdzie papierów wartościowych ma już dawno za sobą. Firma inwestuje w dobrze skomunikowane z centrum osiedla m.in. na Woli, Targówku, Pradze-Południe, Gocławiu, a także w Ząbkach. Do najbardziej rozpoznawalnych należą Korona Pragi, Poborzańska na Targówku i Osiedle Krzemowe na Mokotowie.

J.W. Construction

Kolejny wielki polski deweloper. Ponad 25 tysięcy oddanych mieszkań, kilkaset domów jednorodzinnych, liczne hotele i powierzchne biurowe, to efekty pracy inżynierów z J.W. Construction na przestrzeni nieco ponad 20 lat. Docenieni tytułem Dewelopera Roku w 2015 roku. Laureaci Lauru Konsumenta i zdobywcy pierwszego miejsca w rankingu największych deweloperów w Europie Środkowej i Wschodniej. Projekty poza stolicą realizowane są także między innymi w Gdyni, Łodzi i Katowicach. W Warszawie miejsce wśród najlepszych zapewniają osiedla Wrzosowa Aleja na Białołęce, Apartamenty Varsovia w dzielnicy Włochy oraz Bliska Wola.

Wyścig trwa.

Do wyścigu o miano największego warszawskiego dewelopera włączają się kolejni gracze. Miejsca w stawce zmieniają się niemal każdego roku. Wszystko z korzyścią dla Warszawiaków i chcących się dopiero w stolicy osiedlić.