Strona głównaTrendyFotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika stanowi w ostatnich latach popularną inwestycję. Coraz częściej zauważyć można charakterystyczne panele, zamontowane nie tylko na dachach domów, ale także na terenach rolnych. Trudno się dziwić, zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach jest bardzo wysokie, a jak podkreślają specjaliści, należy liczyć się z regularnym wzrostem cen prądu w najbliższych latach. Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych stanowi zatem sposób na bezpieczeństwo energetyczne i niezależne źródło prądu na wiele lat.

Fotowoltaika dla rolnictwa – inwestycja która się zwraca

Nie da się ukryć, że jednorazowo zakup paneli fotowoltaicznych stanowi zauważalny wydatek. Rzeczą istotną, jest jednak ich żywotność – waha się ona pomiędzy 25 a 30 lat – jest to okres działania gwarantowanego przez producentów, wobec tego zwrot inwestycji następuje już po kilku latach, a odbiorca może cieszyć się darmową energią. Mówiąc o wartości inwestycyjnej fotowoltaiki, warto wspomnieć również o możliwości sprzedaży energii do sieci publicznej poprzez farmy fotowoltaiczne (które można również leasingować firmom zewnętrznym), oraz o pozytywnym wpływie na podniesienie ogólnej wartości nieruchomości.

Dofinansowania

Polityka Unii Europejskiej od dawna nastawiona jest na promowanie ekologicznych źródeł energii, właśnie takich jak fotowoltaika. Wdrożono w związku z tym szereg dopłat i udogodnień dla rolników chcących dokonać takiego zakupu, zarówno poprzez programy unijne, jak i krajowe. Rolnik instalujący fotowoltaikę może liczyć na pomoc z programu Agroenergia, zapewniającego preferencyjne pożyczki, a także dotacje bezzwrotne na zakup i montaż instalacji. Od kilku lat pod Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich działa także specjalna akcja – „Modernizacja gospodarstw rolnych”, w ramach której również przewidywane są dofinansowania (maksymalnie nawet do 200 tys. zł). Dużym udogodnieniem jest także możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej pozwalającej na odliczenie od podatku rolnego 25 procent kosztów zakupu przez 15 lat.

Darmowa energia, niezależność i możliwość sprzedaży wytworzonego prądu – to wszystko powoduje, że fotowoltaika dla rolnictwa jest dobrą i bezpieczną inwestycją, zwłaszcza w kontekście szerokiego wsparcia finansowego, które można dostać na ten cel. WASTA oferuje szeroki wybór paneli i bezpłatną wycenę – zapraszamy na – https://wasta.com.pl/dla-rolnictwa/

latest articles

explore more