Francja to niezaprzeczalny lider wśród producentów win. Winorośl była tu już uprawiana w czasach starożytnych. Śródziemnomorski klimat- tamtejsze gleby i ulokowanie winnic, sprawia, że wina francuskie są popularne na całym świecie.
To właśnie z Francji wywodzą się odmiany takie jak: merlot, chardonnay, chenin blanc czy cabernet sauvignon.
Regiony winiarskie we Francji położone są w dwóch najlepszych szerokościach geograficznych dla uprawy winorośli. Dzięki korzystnym strefom klimatycznym we Francji możliwa jest uprawa praktycznie każdej odmiany winorośli. Francuzi dopasowują odmianę winogrona i produkcję do możliwości natury. Ta odwieczna symbioza człowieka z naturą to sukces francuskiego winiarstwa.

Podział szczepów w winach francuskich

Dzięki dogodnym warunkom do uprawy winorośli, jest ona uprawiana na terenie niemal całego kraju. Najważniejsze regiony winiarskie położone są w środkowej i południowej części kraju. Prawie dwie trzecie winnic obsadzone są czerwonymi szczepami winorośli. Najpopularniejsze spośród nich to: merlot, syrah, pinot noir czy cabernet sauvignon.
Najważniejsze zaś białe odmiany to między innymi: ugni blanc, chardonnay czy sauvignon blanc.
Francja rozpowszechniła tradycje winiarskie. Począwszy od technologii, klasyfikację win, aż po selekcjonowanie różnych odmian winorośli.
Francuzi też, jako wielcy smakosze i esteci nauczyli innych sztuki dobierania win do potraw.

Wina z Francji

Francja to niekwestionowana światowa stolica wina. Wina francuskie to prestiżowe Bordeaux czy ekskluzywne szampany. Wino jest we Francji istotnym elementem kultury kulinarnej. Powstają tu zarówno najdroższe trunki na świecie jak i wyborne wina do codziennej konsumpcji. Wpływ na końcową jakość wina ma szereg restrykcji, jakim poddawany jest każdy etap produkcji. Od nasadzenia winorośli po butelkowanie i przechowywanie. Dzięki temu Francja od lat wiedzie prym w produkcji tego trunku. Wino francuskie jest gwarancją jakości i ucieszy podniebienie każdego smakosza. Do najbardziej uznawanych win zaliczają się te produkowane w regionie Bordeaux. Wina produkowane są tam na zasadzie łączenia ze sobą kilku odmian winorośli.
Kolejnym znanym regionem winiarskim jest Burgundia. Panuje tu nieco chłodniejszy klimat i produkuje się tu chardonnay czy pinot noir. Miłośnicy białego wina z pewnością pokochają sauvignon blanc z Doliny Loary.

Polecane wina francuskie w Winoland

Sklep z winami Winoland to bogaty wybór różnych win francuskich: https://winoland.com/sklep/francja/. Niezależnie czy szukasz wina czerwonego, białego, musującego, wytrawnego bądź słodkiego. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie w ofercie sklepu.