Pożyczka gotówkowa to rodzaj umowy zawartej pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą na pożyczenie pewnej kwoty pieniędzy i zwrócenie jej w określonym w umowie czasie i dodatkowych kosztach, to znaczy kosztach oprocentowania i prowizji. Pożyczki gotówkowe mogą być udzielane przez banki lub przez instytucje pozabankowe. Warunki udzielania takich pożyczek przez banki i parabanki znacznie się różnią.

Pożyczki gotówkowe udzielane przez banki

Zaciągając pożyczkę gotówkową w banku, instytucji publicznego zaufania mamy pewność, że warunki umowy są zgodne z obowiązującym prawem, oprocentowanie i koszty pożyczki zawsze są wyrąźnie wskazane. Pożyczka gotówkowa oferowana przez bank zwykle jest w swej ofercie różnorodna i można dostosować ją do naszych potrzeb. Bank również może zaoferować wysoką co do wartości pożyczkę.

Stali klienci w sposób sprawny, nawet w niektórych przypadkach przez internet mogą załatwić wszelkie formalności kredytowe i użyskać przelew gotówki. Wadą tego typu pożyczek jest jednak długi proces od złożenia dokumentów do uzyskania pożyczki oraz sprawdzanie klienta w bazie BIK i skrupulatne wyliczanie zdolności kredytowej. Zła historia w BIK właściwie uniemożliwia uzyskanie pożyczki.

Pożyczki gotówkowe udzielane przez instytucje pozabankowe

Instytucje pozabankowe oferują pożyczki gotówkowe bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład hipoteką. Czas weryfikacji i przyznania pożyczki gotówkowej jest stosunkowo krótki, nawet do 15 minut. Łatwy jest też sposób wnioskowania o pożyczkę poprzez sms, stronę internetową firmy lub telefon. Weryfikacja trwa kilka minut. Możliwa jest opcja nawet dowozu gotówki do domu. W dużej ilości firm pierwsza pożyczka jest bez oprocentowania i bez kosztów prowizji, czyli klient ile pożyczył tyle oddaje. Instytucji pozabankowych właściwie nie interesuje zatrudnienie, czyli sposób i ilość uzyskiwanego dochodu, jak również zdolność kredytowa, czy zła historia w BIG.

Wadą pożyczek gotówkowych udzielanych przez instytucje pozabankowe to po pierwsze niewysoka kwota udzielanej pożyczki i krótki, zwykle miesięczny czas zwrotu, powoduje to, że nie mogą to być pożyczki na zakup auta czy budowę domu. Zresztą sama nazwa chwilówki wskazuje że są to pożyczki na moment. Takie pożyczki są również kosztowne, zarówno poprzez wyższe oprocentowanie, choć ograniczone do cztrokrotności stopy lombardowej, jak również poprzez wysokie koszty udzielania pożyczki, przyznania czy szybkiego przekazania.

Analizując za i przeciw, znając swoje potrzeby i warunki mamy różne możliwości pożyczenia pewnej kwoty pieniędzy, pełna ofertę można znaleźć prosto w internecie.