Strona głównaInwestycjeCzym różnią się akcje od obligacji?

Czym różnią się akcje od obligacji?

Inwestowanie na giełdzie obecnie staje się coraz bardziej popularnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Mowa tutaj oczywiście nie o tym że powinno się ono stać głównym źródłem utrzymania a jedynie środkiem, który ma pomnażać oszczędności. Każdy, kto chciałby zacząć inwestować na giełdzie powinien przede wszystkim poznać najważniejsze instrumenty rynku kapitałowego jak również zasady nimi rządzące.

Akcje firm na giełdzie

Pierwszym i chyba najważniejszym, szczególnie dla początkujących inwestorów powinny być akcje. To właśnie one stanowią główny instrument inwestycyjny w który można inwestować na giełdzie. Wybierając akcje powinno się również określić branżę w którą będzie się inwestować. Wachlarz możliwości tutaj jest bardzo duży. Na rynku giełdowym istnieje bardzo wiele branż a tym samym przedsiębiorstw, których akcje można kupić. Na rynku giełdowym w Polsce jest ich kilkaset, z pewnością więc uda się wybrać te firmy, które najbardziej będą nam odpowiadać. Oczywiście rynek giełdowy to nie tylko akcje.

Obligacje firmowe i obligacje państwowe

To również obligacje, charakteryzujące się znacznie mniejszym poziomem ryzyka. Oczywiście instrument ten charakteryzują odmienne cechy od tych, które posiadają wyżej wskazane akcje. Przede wszystkim ich cecha różniące to znacznie mniejszy zysk aniżeli w pierwszym przypadku. Dodatkowo kupując obligacje inwestor musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż są to papiery wartościowe o dosyć długim okresie inwestycji wynoszącym nawet kilkanaście lat. Nie mniej jednak tutaj zwrot z inwestycji jest najczęściej pewny, gdyż w przypadku obligacji państwowych, praktycznie niemożliwe jest, by nie zostały wypłacony zadeklarowany zysk.

latest articles

explore more